رفع سرما خوردگی کودکان

سرما خوردگی اگرچه بیماری رایج است ولی مراقبت از کودک یا نوزادتان در برابر این بیماری راحت نیست. برای این که کودکتان بهتر شود مقاله زیر را برای رفع سرما خوردگی بخوانید.

سرما خوردگی چیست؟

سرما خوردگی کودکان (که به زکام نیز معروف است) عفونت ویروسی مسیر تنفسی است که معمولا 1 یا 2 هفته طول می کشد. بیشتر کودکان زیر 3 سال حداقل 8 بار در سال سرما می خورند و شما احتمالاً فکر می کنید که فرزند شما تنها بچه با سیستم ایمنی ضعیف است.

چه چیزی باعث سرما خوردگی کودکان می شود؟

سرما خوردگی کودکان (که با سرما خوردگی بزرگسالان متفاوت است) توسط ویروس سرما خوردگی (انواع متفاوت ویروس های واگیردار موجود در هوا و سطوح) اتفاق می افتد. به این معنی که تنفس فرد سرما خورده در هوایی که کودک شما تنفس می کند و یا عطسه فرد بیمار و لمس چیزی توسط فرزندتان که توسط فرد بیمار قبلاً لمس شده، احتمال سرماخوردگی اش را بالا می برد.

علائم آن چیست؟

علائم سرما خوردگی بسیار و، غالباً علائم شامل موارد زیر است :
• گرفتگی بینی و یا آبریزش
• عطسه
• گلو درد
• سردرد برخی موارد بدن درد
• تب ملایم
• بی اشتهایی

چگونه به رفع سرما خوردگی در کودکان بپردازیم؟
گرفتگی را رفع کنید:

• برای کودکان:
از آنجایی که بچه ها قادر به پاک کردن بینی خود نیستند، شما می توانید از اسپری نرمال سالین استفاده کنید. یکی دیگر از روش های رفع سرما خوردگی قرار دادن یک بالش در زیر بالش کودک است.
• برای نوزادان: برای نوزادان از قطره بینی و دستمال استفاده کنید. همچنین از بالش برای بالا آوردن سر.
شما همچنین برای تنفس بهتر از بخور برای رطوبت هوا و جلوگیری از گرفتگی بینی می توانید استفاده کنید.

تب را درمان کنید:

هیچ نیازی به دارو درمانی هر فردی که تب دارد، نیست. تب نشان می دهد که بدن در حال مبارزه با عفونت است. ولی از آنجایی که تب باعث داغ شدن وناراحتی بچه و بی خواب شدنش می شود، احتمالاً نیاز است که کمپرس آب خنک بر روی سر کودک گذاشته شود. به بچه پارچه و لباس کم بپوشانید. همچنین ممکن است که پزشک استامینوفن برای کم کردن تب تجویز کنند.

نوشیدن زیاد مایعات

• برای بچه های کمتر از 6 ماه : با فواصل کوتاه کودکتان را شیر دهید.
• برای بچه های بیشتر از 6 ماه: اگر کودک شما فقط شیر نمی خورد، می توانید آب آبمیوه، اُ-آر-آس، و برای کودکان بیشتر از 9 ماه، سوپ مرغ کم حجم بپزید. سوپ مرغ موجب هیدارته کردن بدن می شود. ضمناً محققان می گویند که مواد مغذی موجود در سوپ خاصیت ضد التهابی دارد، که تورم مجرای تنفس بالایی را تسکین داده و درد گلو را آرام می کند. علاوه بر این سوپ داغ و بخار آن باعث باز شدن مخاط گرفته می شود.

برای نوزادان

ممکن است که نوزاد شما تمایلی به نوشیدن نشان ندهد. ولی بهتر است به او مایعات بخورانید تا در صورت بروز تب و از دست رفتن آب بدن و در صورتی که حالش خوب نباشد، امکان از دست رفتن مایعات بدن بوجود نیاید. برای درمان کم آبی بدن از نوشیدنی هایی چون آب، آبمیوه ها، اُ-آر-اس، بستنی های یخی و سوپ مرغ استفاده کنید.

زمانی که نیاز است به دکتر مراجعه کنید

اگر بچه شما زیر 3 ماه است و تبی با 40 درجه یا بالاتر دارد، به سرعت با پزشک تماس بگیرید. نوزادی در این سن باید برای عفونت ها و یا بیماریهای جدی چک شود.
اگر کودک شما بین 3 ماه تا 3 سال دارد اگر تبش تا 5/38 یا بالاتر رسید به دکتر مراجعه کنید.
همچنین اگر کودکتان مشکوک به گوش درد است و یا بسیار ناراحت به نظر می رسد، بی حال، دارای تشنج یا دارای ترشحات بینی زرد مایل به سبز و یا سرفه با خس خس، خر خر یا مشکل تنفس است، به پزشک مراجعه کنید.

چگونه از سرما خوردگی کودکان جلوگیری کنیم؟

• یکی از راههای جلوگیری از ابتلا به سرما خوردگی شستن دستهای کودکتان به طور مرتب است.
• دوری از بچه های دیگر و افراد بزرگسال در صورتی که سرما خوردگی دارند. در صورت بروز سرما خوردگی دستهایتان را به طور مرتب بشویید تا از انتقال آن به فرزندتان جلوگیری شود.

در صورت بروز تب فرزندمان چه کنیم؟

متخصصان می گویند که تب زمانی قابل توجه است که درجه آن به 37 درجه به بالا برسد و کودک شما کمتر از 6 ماه سن دارد، و یا اگر نشانه های تب را بیش از دو روز در بدن دارد و تا به حال واکسینه شده است، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید، در موارد دیگر استفاده ازایبوپروفن یا استامینوفن کودکان بی خطر است.

برای پایین آوردن تب کودکان چه کنیم؟

اسنفج حمام با آب ولرم ممکن است به پایین آمدن تب کمک کند. هرگز از آب سرد استفاده نکنید. به کودکتان کم لباس بپوشانید و از پوشاندن لباس های زیاد جلوگیری کنید. مواظب کم آبی بدن باشید. با پزشک سریعا تماس بگیرید و یا در صورتی که پوشکش خشک است و یا دهان و لبهایش و یا خوب غذا نمی خورد و او را به اورژانس ببرید. برای بچه های بزرگتر اگر به اندازه کافی ادرار نمی کنند و یا زیاد مایعات نمی نوشند و یا غیر عادی رفتار می کنند، حتماً به دکتر مراجعه کنید.

چه زمانی باید با پزشک اطفال تماس بگیریم؟

گذشته از موارد تب و کم آبی بدن، باید بدانید چه زمانی به پزشک مراجعه کنید. اگر کودکتان زیر 12 ماه دارد و مایعات بدنش کم شده است و یا اگر خلط زرد و سبز رنگ مشاهد شد؛ و یا مشاهده هر گونه آبریزش بعد از 10 روز از بینی یا چشم ها، باید با پزشک تماس بگیرید. اگر تب بیش از دو روز طول کشید، با پزشک تماس بگیرید. در صورت سخت نفس کشیدن، امتناع از نوشیدن آب و مایعات، و یا بیحالی به اورژانس مراجعه کنید.

آیا واقعاً سوپ مرغ به سرما خوردگی کمک می کند؟

بله، برخی مطالعات نشان می دهد که سوپ مرغ باعث کاهش التهاب می شود. و در صورتی که این چنین تأثیراتی نداشته باشد، مواد مغذی درون سوپ باعث جلوگیری از کم آبی بدن می شود. همچنین مایعات دیگری چون آب، شیر یا او – آر- اس به بیمار بدهید. دیگر راه حل های خانگی بخار حمام آب داغ باعث رفع گرفتگی بینی می شود. مالیدن عصاره نعناع به سینه، به نرم کردن سرفه کمک می کند. استفاده از وازلین زیر بینی نیز باعث تسکین پوست می شود.

چه چیزی باعث تسکیل گلو درد و سرفه می شود؟

بیش تر گلودردها بخاطر سرما خوردگی بوجود می آید و در حدود 4 تا 5 روز به طول می انجامد. به کودکان زیر 2 سال 2/1 قاشق عسل، آب داغ و لیمو برای گلو درد و سرفه بدهید. به بچه های کمتر از 4 سال بدون مشورت با پزشک دارو ندهید.

چه چیزهایی در مورد سرما خوردگی باید بدانید؟

تاول تبخالی و یا تاول ناشی از تب باعث ناراحتی و خجالت می شود. بدتر از این به نظر می رسد برخی افراد آن را به دیگر افراد به سرعت انتقال می دهند. علی رغم این هیچ گونه راه حل و درمانی برای کوتاه کردن مدت بیماری وجود ندارد. به شما در شناخت و گذراندن تبخال کمک می کند.
علیرغم تصور عموم این عارضه توسط سرما خوردگی معمولی ایجاد نمی شود. بلکه توسط ویروس به خصوصی بوجود می آید، ویروس تبخال (HSV). تبخال مسری است و توسط تماس مستقیم با دیگران و تماس با بدن انتقال پیدا می کند. دو نوع HSV وجود دارد. نوع اول که غالباً به دلیل تاول ناشی از تب بوجود می آید در حالی که ویروس شروع به تخریب پوست کرده و موجب بوجود آمدن برجستگی تاول مانندی می شود که حدود یک هفته نیز به طول می انجامد. تا در بین بروز سرما خوردگی بعدی، این ویروس همچنان در سلول های عصبی بدن باقی می ماند.

چه کسانی این نوع تبخال را می گیرد و دلیل آن چیست؟

رو بوسی یکی از رایج ترین روش های انتقالی HSV است و تخمین زده شده است که تقریباً نصف جمعیت دارای عفونت این ویروس هستند. ولی نه هر شخصی که مبتلا به این ویروس می شود دچار تبخال خواهد شد. ژنتیک نقش عمده ای در این که فرد به تبخال دچار شود یا نه، بازی می کند. یافته ای در سال 2008 نشان داده که 6 ژن ریسک ابتلای فرد به ا ین عارضه را افزایش می دهند.

استرس می تواند مسبب این عارضه شود.

همانطور که ذکر شد، HSV همچنان در سلول های عصبی به حالت غیرفعال باقی می ماند. دلایل معمول برای بروز این عارضه استرس، تب، نور خورشید و قاعدگی است. بروز تبخال می تواند اغلب ماهی یک بار در افراد رخ دهد در صورتی که افراد دیگر ممکن است کمتر به آن مبتلا شوند.

چه زمانی مسری است؟

ویروس HSV زمانی که پوست می خارد و یا قرمز می شود تا زمانی که زخم خوب شود، مسری است. گاهی، ویروس می تواند از طریق بزاق دهان فرد مبتلا به تبخال، انتقال پیدا کند، اگر چه خود فرد تبخال نداشته باشد. بیشترین زمان ابتلا به ویروس زمانی است که تاول تازه بوده باشد و دقیقاً زمانی است که باز باشد. HSV از طریق تماس مستقیم با بدن یا زخم انتقال می یابد. حتی بدون این که نشان مشخصی از زخم، بر روی لب فرد بیمار وجود داشته باشد. بنابرین از طریق بوسه به افراد دیگر انتقال می یابد. همچنین به خاطر وجود ویروس حتی در بزاق استفاده از قاشق، چنگال فرد و یا نوشیدن از لیوان وی باعث انتقال می شود. گفته می شود که گذاشتن کمپرس آب سرد و گرم باعث تسکین درد تبخال می شود.

بازگشت