پاسخ سؤالات رایج در مورد داروهای بدون تجویز پزشک

در اینجا به برخی از پاسخ سؤالات رایج در مورد داروهای بدون تجویز پزشک می‌پردازیم.

باید داروی ضد احتقان و یا ضد حساسیت مصرف کنیم؟
به علائم سرماخوردگی شما بستگی دارد. در صورتی که دچار گرفتگی سینوس و یا بینی هستید، داروهای ضد احتقان مثمرثمر خواهد بود. داروهای ضد احتقان باعث افزایش ضربان قلب شده و ممکن است اضطراب و بی‌خوابی را در برخی افراد ایجاد کنند. این داروها ممکن است به تنهایی و یا همراه با آنتی هیستامین مصرف شود.

اگر شما آبریزش دارید و یا عطسه می کنید، آنتی هیستامین می‌تواند کمک کند. آنتی هیستامین‌ بدون تجویز پزشک دیفن هیدرامین است که می‌تواند باعث خواب آلودگی برخی افراد شود. آنتی هیستامین‌های غیر آرام بخش همچنین در داروخانه‌ها موجود است که خواب آلودگی ایجاد نمی‌کنند. خشکی دهان و عدم تمرکز از عوارض دیگر مصرف آنتی هیستامین ها است که رعایت احتیاط هنگام کار با ماشین آلات و رانندگی را الزامی میکند.


آیا استفاده از ضد احتقان در صورت داشتن فشار خون بالا ، بی‌خطر است؟
ضد احتقان‌هایی چون سودوافدرین و فنیل‌افرین می‌تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شود. به طور کلی اگر فشار خون شما با دارو به خوبی کنترل ‌شود، استفاده از ضد احتقان برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد تا زمانی که به طور مداوم از فشار خونتان مراقبت کنید. اگر دارای فشار خون بالا هستید بهتر است پیش از مصرف داروی ضد احتقان با پزشکتان در رابطه با مصرف آن مشورت کنید.

بازگشت